En reparerad brunn blev viktig i torkan
Idag vill vi berätta om Mohamed Yusuf Bulaale som tack vare våra månadsgivare fått livsviktigt stöd. Mohamed bor i Somalia, som på grund av extrem torka, konflikt och ökade levnadskostnader lider av oerhörd hunger. Den humanitära krisen i Sudan beskrivs just nu som den värsta i världen med över 28 miljoner människor i nöd.

I byn där Mohamed bor brottades människorna med många utmaningar, bland annat vattenbrist. Det fanns en brunn, men den hade varit trasig i många år. Mohamed berättar:
”Det här är den äldsta brunnen i området, men den brukade vara väldigt problematisk.”
Mohamed Yusuf Bulaale
Situationen förändrades drastiskt när Oxfam kom till byn för att uppgradera brunnen. Med nya vattentankar, rör, pumpar och vattenkiosker har brunnen gått från att vara ett problem till en livslina för byn. För Mohamed, som är bonde, har det dagliga livet förändrats. Han berättar:
”Idag kan brunnen ge nog med vatten till tre kamelhjorder samtidigt, och det tar bara några minuter för dem att dricka. I genomsnitt dricker 40 kameler från brunnen varje dag.”
Mohamed Yusuf Bulaale
