oxfam logotyp

Kvinnokooperativ som förändrar

Regionen Garissa i nordöstra Kenya är präglad av torka och översvämningar till följd av klimatförändringarna. På landsbygden har kvinnorna dessutom länge haft begränsad tillgång till ekonomiskt självbestämmande. Så var det när Siyadha växte upp i byn Modogashe – flickorna fick sällan gå i skola och att kvinnor skulle ha en egen inkomst kändes långt borta. Men så är det inte längre. Bakom förändringen ligger ett kvinnokooperativ, som Siyadha startade med 23 andra kvinnor i juni 2024.

Habiba Ibrahim och Siyadha Hussesin förbereder yoghurt för paketering, en av de mjölkprodukter som gruppen producerar i deras mjölkbutik i Modogashe, Garrisa, Kenya.
Nu har saker förändrats. Kvinnor i Modogashe arbetar, tjänar pengar och tar hand om sina familjer jämsides sina makar

Siyadha Hussein

Siyadha och de andra kvinnorna i byn ville alla hitta ett sätt att skapa stabilitet i en osäker tillvaro. Med ett bidrag från en lokal bank köpte de förvaringsburkar, en kyl, en solenergidriven generator och kontorsmöbler – och så var deras mjölkföretag igång. År 2025 gick Oxfam Kenya och Pastoralists Girls Initiative (PGI) in med ytterligare ekonomiskt stöd, och idag säljer gruppen inte bara mjölk, utan också yoghurt och fil.

För Siyadha har kooperativet förändrat hennes liv. I slutet av 2025 kunde hon tack vare sina inkomster öppna ett litet hotell. Hon har anställt personal, och säljer bland annat ris, bönor, spaghetti och te till kunderna.

Medlemmar i Modogashes mjölkgrupp för kvinnor förbereder yoghurt i deras mjölkbutik i Modogashe.

Just nu fokuserar Oxfam och PGI på att kooperativet ska få en lokal certifiering som kommer att bygga konsumentförtroende och möjliggöra försäljning av mjölkprodukterna även utanför Garissa.

Jag är väldigt glad. Jag skulle vilja tacka PGI och alla andra parter för stödet vi har fått. Jag kan inte ens uttrycka hur tacksamma vi är.

Siyadha Hussein

Stöd projekt för kvinnors ekonomiska självbestämmande

Kvinnokooperativet i Modogashe är en berättelse om motståndskraft och ett vittnesmål om vad som händer när kvinnor får stöd och rätt förutsättningar. Det är tack vare gåvor som vi kan fortsätta stötta dessa projekt. Bli månadsgivare eller ge en gåva så stödjer du Oxfams arbete runt om i världen.

Stötta Oxfams projekt

Ge en gåva
oxfam logotyp
Giva Sverige logotyp Svensk Insamlingskontroll logotyp